CroFan

Vrati se   CroFan > CroFan Life Forum > Društvo > Mistika i magija

Odgovori

Alati teme
Staro 26-09-10, 15:24   #1
planinar

planinar avatar

Registriran: 13-08-10
Imghost:0
Pohvala 4
Početno Vjestice

Click the image to open in full size.
Vjestice su zene koje se bave vjesticarenjem kako bi stekle nadnaravne moci za koristenje u dobre ili zle svrhe.
Vjestice se u narodnoj tradiciji obicno zamisljaju kao stare, neugledne zene. predaja ih vecinom oslikava kao usidjelice ili udovice. Vazan simbol im je metla pomocu koje mogu letjeti te crna macka ili neka druga divlja ili nocna zivotinja, poput sove. Donose susu, nerodicu na poljima, odgovorne su za pomor stoke i za smrt djece i dojencadi.
Zasto su uopce nastale te legende o vjesticama. Mozda stvarno postoje
planinar je odsutan   Odgovori s citatom
Pohvalili poruku:
Staro 30-09-10, 10:21   #2
Volde's

Volde's avatar

Registriran: 17-09-10
Pohvala: 1
Početno

Prvotno napisano od planinar Vidi poruku
Click the image to open in full size.
Vjestice su zene koje se bave vjesticarenjem kako bi stekle nadnaravne moci za koristenje u dobre ili zle svrhe.
Vjestice se u narodnoj tradiciji obicno zamisljaju kao stare, neugledne zene. predaja ih vecinom oslikava kao usidjelice ili udovice. Vazan simbol im je metla pomocu koje mogu letjeti te crna macka ili neka druga divlja ili nocna zivotinja, poput sove. Donose susu, nerodicu na poljima, odgovorne su za pomor stoke i za smrt djece i dojencadi.
Zasto su uopce nastale te legende o vjesticama. Mozda stvarno postoje

Nastale su jer su tadasnji crkvenjaci i vlast (kraljevi, vlastela) svaku zenu koja im se seksualno oduprijela ili nije radila kako bi oni htjeli bila proglasena vjesticom i heretikom i imali su razloga da je ubiju (spale, objese, odrezu glavu itd.).
Tipa, ako je svecenik pocino seksualno djelo nad zenom (vecinom silovanje) receno je narodu da ga je ona zavela i da je zato vjestica jer ima takve moci. Kad se opisuje zena kao stara i ruzcna vecinom se to tada mislilo na njenu ruznu dusu "God save your soul" a ne nuzno na izgled.

Pocelo je sa pricom jedne djevojke gdje se radio voodoo na Barbadosu ja mislim i ljudi su se toga prepali. Najveci lov na vjestice je znan kao onaj salemski.Vecinom su to bili ljudi koji nisu pohađali crkvu sto je u to vrijeme bilo veliki ne.

Isto tako ovdje
Kod:
http://www.localhistories.org/witchtrials.html
je to odlicno opisano.

Vjestice ne postoje Nitko nije Superman i nitko nije Poison Ivy iz filmova. Ljudi nemaju nadnaravne sposobnosti. Tj. ja nemogu ubiti nekoga sa magijom. da mogu postala bi jako dobar placenik
Volde's je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 07-08-12, 19:08   #3
Toljagar

Toljagar avatar

Registriran: 03-09-10
Imghost:518
Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

vještice i vješci -ljudi koji se bave magijom , podjeljeni na bijele i tamne, dobre i zle

nebitno ko vjeruje ili ne vjeruje u njih snimljeno par filmova
brojne priče i bajke o njihovom djelovanju , nalaze se u stripovima , PC igricama, imaju mnogo poklonika i među mladima
ne gledaju se više ko nakaradna bića , štoviše sad se prikazuju ko pravi komadi , što je i realno , zakaj bit grda stara baba ak moreš pomoću par trikova bit zamamni komad ..boo
Toljagar je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 07-08-12, 19:46   #4
grudo
grrrrrr

grudo avatar

Registriran: 18-01-12
Imghost:9
Pohvala 1,726
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od Toljagar Vidi poruku
nalaze se u stripovima

I na lomačama....

A sad ajmo ovako - ozbiljno jer treba nadodati neke stvari na već rečeno...

Povijest vještičarenja, tj. bavljenja nadnaravnim vjerojatno seže još u kult obožavanja prirode, ali prve pisane dokumente nalazimo u starom Rimu. Klasifikacija onda je bila Mallus (zlobno) i Bonus (dobro) vještičarenje. Čak su i proganjali zlobno vještičarenje ali su i nagrađivali pozitivno, gledajući povijesno sam Pontifex Maximus (rimski vrhovni svećenik) morao je poznavati tajne vještičarenja no ta funkcija je politička.
Kristijanizacija dovela je kasnije do sotonizacije starijih kultova pa između ostalog i vještičarenja. Najpoznatije je razdoblje od renesanse (prva polovica 15. st) pa sve do 17. st kad su vještice masovno proganjane, početkom 17. st kod nas zapravo počinje i progon, prvenstveno radi toga jer je kod nas bilo jako malo inkvizitora do tada (koji su većinom bili iz reda dominikanaca). U ostatku svijeta progon je samo stao, na našim prostorima je prešutno zaustavljen u 18. st od Marije Tereze, koja nije zabranila progon već se poslužila lukavstvom. Svatko osuđen na vještičarenje trebao je biti poslan u Beć na daljnji postupak, kako ta odluka nije bila popularna među onima koji su proganjali vještičarenje tako se i prestalo s progonom kod nas.

Što se tiče seksualnog iskorištavanja svakako da ga je bilo. No više je bilo slučajeva kada je jedna žena iz nekog već razloga optužila drugu da je vještica. Ali masovnu histeriju pokrenula je jedna knjiga. Malleus Maleficarum od dva poremećena uma i definitivno ženomrsca, Institutionisa i Sprengera. Ta knjiga je bio svojevrsni priručnik za "lovce na vještice" i službeno je započela i ozakonila lomače.

Kod nas dogodio se progon jednog od kulta koji je obilježio našu tradiciju. Čak postoji i zapis suđenja iz Dubrovnika na samom početku 17 st. (oko 1600 ako me sjećanje dobro služi). Radilo se o kultu obožavanja vila, točnije žene pripadnice tog kulta nazivali su Vilenicama, bavili su se obožavanjem vila i liječenjem oboljelih (vidarice ako hoćete cjepidlaćiti)....

A najpoznatiji ikad proces protiv neke osobe je onaj protiv Jean d'Arc
Staro 07-08-12, 19:52   #5
Toljagar

Toljagar avatar

Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

ma nije mi jasno zakaj ih pale kad je ljepo pokazala Dorothy da trebaju vještice samo otuširati i buju se rastopile
Staro 07-08-12, 19:54   #6
The_count

The_count avatar

Registriran: 15-07-10
Pohvala 504
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od Volde's Vidi poruku
Nastale su jer su tadasnji crkvenjaci i vlast (kraljevi, vlastela) svaku zenu koja im se seksualno oduprijela ili nije radila kako bi oni htjeli bila proglasena vjesticom i heretikom i imali su razloga da je ubiju (spale, objese, odrezu glavu itd.).
Tipa, ako je svecenik pocino seksualno djelo nad zenom (vecinom silovanje) receno je narodu da ga je ona zavela i da je zato vjestica jer ima takve moci. Kad se opisuje zena kao stara i ruzcna vecinom se to tada mislilo na njenu ruznu dusu "God save your soul" a ne nuzno na izgled.

Pocelo je sa pricom jedne djevojke gdje se radio voodoo na Barbadosu ja mislim i ljudi su se toga prepali. Najveci lov na vjestice je znan kao onaj salemski.Vecinom su to bili ljudi koji nisu pohađali crkvu sto je u to vrijeme bilo veliki ne.

Isto tako ovdje
Kod:
http://www.localhistories.org/witchtrials.html
je to odlicno opisano.

Vjestice ne postoje Nitko nije Superman i nitko nije Poison Ivy iz filmova. Ljudi nemaju nadnaravne sposobnosti. Tj. ja nemogu ubiti nekoga sa magijom. da mogu postala bi jako dobar placenik
To bi bila inkvizicija, da. Ali, ako se ne varam, pojam vještičarenja/witchcraft ti seže sve do antike.
U europskim poganskim vjerovanjima, vještice nisu bile samo žene nego i muškarci, a smatrali su se podanicima boginje Diane. Dakle vještice nisu izmislili crkvenjaci, već su one izrod poganske mitologije, a pametni poglavari crkve su to samo iskoristili u svoju korist.
The_count je odsutan   Odgovori s citatom
Pohvalili poruku:
Staro 07-08-12, 20:08   #7
grudo
grrrrrr

grudo avatar

Pohvala 1,726
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od Toljagar Vidi poruku
ma nije mi jasno zakaj ih pale kad je ljepo pokazala Dorothy da trebaju vještice samo otuširati i buju se rastopile
Vatra se služila iz razloga zbog čišćenja od zla....
Staro 07-08-12, 20:18   #8
Toljagar

Toljagar avatar

Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od grudo Vidi poruku
Vatra se služila iz razloga zbog čišćenja od zla....
a od kud onda da ih voda rastaplja, pa nisu od blata
Staro 07-08-12, 20:19   #9
grudo
grrrrrr

grudo avatar

Pohvala 1,726
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od The_count Vidi poruku
To bi bila inkvizicija, da. Ali, ako se ne varam, pojam vještičarenja/witchcraft ti seže sve do antike.
U europskim poganskim vjerovanjima, vještice nisu bile samo žene nego i muškarci, a smatrali su se podanicima boginje Diane. Dakle vještice nisu izmislili crkvenjaci, već su one izrod poganske mitologije, a pametni poglavari crkve su to samo iskoristili u svoju korist.
Diana (Grčko/Rimski kult) ali i puno stariji kult Gea, od koje je Diana puno toga posudila.
Danas nešto slično "Wikka vješticama".
Kod nas je bio to kult Vila.

Edit
Evo ti objašnjenje:

Prvotno napisano od grudo Vidi poruku
I na lomačama....

A sad ajmo ovako - ozbiljno jer treba nadodati neke stvari na već rečeno...

Povijest vještičarenja, tj. bavljenja nadnaravnim vjerojatno seže još u kult obožavanja prirode, ali prve pisane dokumente nalazimo u starom Rimu. Klasifikacija onda je bila Mallus (zlobno) i Bonus (dobro) vještičarenje. Čak su i proganjali zlobno vještičarenje ali su i nagrađivali pozitivno, gledajući povijesno sam Pontifex Maximus (rimski vrhovni svećenik) morao je poznavati tajne vještičarenja no ta funkcija je politička.
Kristijanizacija dovela je kasnije do sotonizacije starijih kultova pa između ostalog i vještičarenja. Najpoznatije je razdoblje od renesanse (prva polovica 15. st) pa sve do 17. st kad su vještice masovno proganjane, početkom 17. st kod nas zapravo počinje i progon, prvenstveno radi toga jer je kod nas bilo jako malo inkvizitora do tada (koji su većinom bili iz reda dominikanaca). U ostatku svijeta progon je samo stao, na našim prostorima je prešutno zaustavljen u 18. st od Marije Tereze, koja nije zabranila progon već se poslužila lukavstvom. Svatko osuđen na vještičarenje trebao je biti poslan u Beć na daljnji postupak, kako ta odluka nije bila popularna među onima koji su proganjali vještičarenje tako se i prestalo s progonom kod nas.

Što se tiče seksualnog iskorištavanja svakako da ga je bilo. No više je bilo slučajeva kada je jedna žena iz nekog već razloga optužila drugu da je vještica. Ali masovnu histeriju pokrenula je jedna knjiga. Malleus Maleficarum od dva poremećena uma i definitivno ženomrsca, Institutionisa i Sprengera. Ta knjiga je bio svojevrsni priručnik za "lovce na vještice" i službeno je započela i ozakonila lomače.

Kod nas dogodio se progon jednog od kulta koji je obilježio našu tradiciju. Čak postoji i zapis suđenja iz Dubrovnika na samom početku 17 st. (oko 1600 ako me sjećanje dobro služi). Radilo se o kultu obožavanja vila, točnije žene pripadnice tog kulta nazivali su Vilenicama, bavili su se obožavanjem vila i liječenjem oboljelih (vidarice ako hoćete cjepidlaćiti)....

A najpoznatiji ikad proces protiv neke osobe je onaj protiv Jean d'Arc
Staro 08-08-12, 18:37   #10
Toljagar

Toljagar avatar

Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

ali kod nas vile nisu nikada zaboravljene , sjećam seda je moja prabaka znala nekoliko živopisnih priča koje je pričala s tolikim uvjerenjem ko da je bila prisutna događajima , žao mi je što se sad ne mogu toga sjetit , da ih i ja pričam mojim unucima , sin već 18 god , ko zna
Staro 08-08-12, 19:40   #11
grudo
grrrrrr

grudo avatar

Pohvala 1,726
Početno Users Flag!

tako isto meni je djed kao malom znao pricati o vilama...
Staro 09-08-12, 11:35   #12
Balegar
Ajme meni nije mi dobro

Balegar avatar

Registriran: 09-08-10
Imghost:1538
Pohvala 5,558
Početno Users Flag!

Moja baka mi je pričala štorije partizanima, domobranima i ostaloj škvadri tokom drugog svjetskog......

Oznake
vjestice

Alati teme