CroFan

Vrati se   CroFan > CroFan Life Forum > Lifestyle > Svijet Igračaka

Odgovori

Alati teme
Staro 04-01-12, 22:10   #1
Komunist

Komunist avatar

Registriran: 01-01-12
Imghost:0
Pohvala 34
Početno Društvene igre

Od cijelog svijeta igračaka, možda je ovo nekako najkompleksnija tema.

Kad govorimo o društvenim igrama, vjerojatno će svakome prvo pasti na pamet legendarna igra Čovječe ne ljuti se.
Međutim, tu postoji cijela sfera igara za dvije ili više osoba: planetarno rašireni Yamb i Monopoly, razne varijacije proizašle iz kombiniranja nekoliko društvenih igara (kretanje po poljima uz kazne ili nagrade), igre znanja (najpoznatiji je Milijunaš), igre razonode i razvijanja "moždanih vijuga" (recimo, Cluedo) i tako dalje.

Uz to, postoji i cijela paleta kompilacija društvenih igara, pa tako na svakom boljem prodajnom mjestu možete ugledati "50 društvenih igara", "100 društvenih igara" i slično.
U zgodnoj ambalaži, dobivate barem 15tak zanimljivih klasika (naravno, vječni Čovječe, Bingo, Dama/Mlin, Zmije i ljestve, Šah itd), a ostatak će vam postati enigmatičan, egzotičan ili izazovan (jer za neke od igara potreban je zaista određeni napor mašte za shvaćanje i igranje).

Tu je zatim i lepeza igara tipa "Juha puna muha", koje osobno doživljavam neinteresantnim i ne osobito inteligentnim, a osim "egzotične" cijene, pružaju zabavu cijeloj obitelji punih 15 minuta... nakon toga, vjerojatno ćete ponoviti igru za 45 do 75 godina...

No, naravno, mnogo nas je različitih, a u tom području svatko može pronaći ponešto za sebe. I to u dobi od 3 do 99 godina...
Komunist je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 04-01-12, 22:15   #2
Balegar
Ajme meni nije mi dobro

Balegar avatar

Registriran: 09-08-10
Imghost:1538
Pohvala 5,559
Početno Users Flag!

A da, ta Monopoli igra kojima svima prva izleti iz usta. Ipak draži mi je bio Riziko.... možda, valjda što sam muškić..
Staro 04-01-12, 22:23   #3
Komunist

Komunist avatar

Registriran: 01-01-12
Pohvala 34
Početno

Prvotno napisano od Balegar Vidi poruku
A da, ta Monopoli igra kojima svima prva izleti iz usta. Ipak draži mi je bio Riziko.... možda, valjda što sam muškić..
Da, Monopoly je definitivno prvo ime nove generacije.
Kod nas se na tržištu, ovisno o proizvođaču, može naći istih igara pod različitim imenima, pa tako na policama viđamo Megapoly, Cropoli, Metropoly, Monopoly... a postoje i varijacije na temu poput Antimonopoly i slično...

Više-manje, ista stvar, no u nekima se nalazi priličan nesrazmjer točnosti podataka i mnogo oksimorona (recimo, u jednoj varijaciji - neću raditi niti propagandu, a niti antipropagandu - kao najjeftiniju lokaciju naći ćete Dubai, a kao najskuplju Melbourne. Ono, WTF???).
Također, tu je i pitanje prilično nekvalitetnog raspona novčanih apoena (čim odigrate dva kruga, shvatite da ćete dobiti grčeve u rukama od silnog brojanja stotica ili tisućica), premalo kućica koje možete kupiti, mali i nemaštoviti broj kartica Šanse/Prilike/Iznenađenje...
Naravno, uz malo truda, mašte i hamer-papira možete povećati izbor kartica ..zbir

Za razliku od Monopolyja, Riziko nema toliko varijacija (koliko se mogu sjetiti, bio je jedan ili dva, ako griješim, onda sam pomiješao njemačke trgovine s našima), ali je počeo, na žalost, iščezavati s polica zajedno s još nekim interesantnim društvenim igrama.
Komunist je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 05-01-12, 10:57   #4
crvena...

crvena... avatar

Registriran: 30-10-11
Imghost:1
Pohvala 503
Početno Users Flag!

-moram napravit popis svojih pa da mogu krenuti u raspravu...
ali definitivno meni najbolja je igra sa kockama(fućkaj me sad ne mogu se sjetit imena) na foru tetrisa

-naravno da vecina igara postane dosadna nakon nekog vremena,alija ipak volim one koje mogu igrati Svi-bez obzira na dob ili jezike(kartanje)

Najlješe riječi na svijetu:mama,mama i mama...
crvena... je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 07-01-12, 14:51   #5
crvena...

crvena... avatar

Pohvala 503
Početno Users Flag!

spada li tu i Twister? jako zanimljiva igra i za djecu i Odrasle

Staro 07-01-12, 18:00   #6
Anchy

Anchy avatar

Registriran: 14-08-10
Imghost:146
Pohvala 1,149
Početno Users Flag!

zadnje vrijeme jedino igram

Click the image to open in full size.
igra crtanja i brzog pogađanja....normalno, opet se nađe greška u pojedinim zadanim pojmovima. Meni je igra dosta zanimljiva kad se ne igra u parovima, nego svatko za sebe.

Opis igre:
U igri se nalazi ploča za igru, kockica, pješčan sat, 6 figurica različitih boja i 300 kartica s riječima. Na karticama su označeni pojmovi koje treba jedan igrač objasniti pomoću crtanja, a ostali igrači pogoditi u što kračem roku. Na karticama su označene skupine po raznim pojmovima npr.
crveno: stvari-objekti
plavo: priroda
crno: tehnički termini i objekti
zeleno: događaji i akcije
žuto: osobe, osobine i zanimanja
bijelo: uzrčice i moderne izreke

Igra započinje ako da se na stol postavi ploča za igru, kartice postavljene licem okrenutim prema dolje, jedan igrač baci kockicu, pomakne svoju figuricu za onoliko polja koliko je kockica pokazala, pokrene pješčani sat i započme crtati. Onaj igrač koji je prvi pogodio pojam pomiče se za dva polja naprijed i tako redom. Pobijednik je onaj koji prvi dođe do cilja.
Anchy je odsutan   Odgovori s citatom
Pohvalili Poruku: 2
Staro 09-01-12, 12:05   #7
crvena...

crvena... avatar

Pohvala 503
Početno Users Flag!

stavim kasnije sliku

Make 'N' Break

igra za sve uzraste,igrom se potiče motorika-kordinacija ociju i ruku (brzina i točnost)
imaju 2 verzije,klasik i tetris kocke

sastoji se od :60 kartica,kockice,štoperice i 10kocki u bojama

cilj igre je složiti što više zadataka u odredjenom vremenu,pobjedjuje onaj sa najviše bodova

Na svakoj kartici su napisani bodovi kao i težina zadatka(lagano-teško)

Staro 18-03-12, 22:29   #8
Toljagar

Toljagar avatar

Registriran: 03-09-10
Imghost:518
Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

ma niš nemre mlin zamjeniti , a igra stara ko biblija, zatim domine , razbacali se ovim novim igrama a zaboravili , Crnog Petra , Zahoda , Pajceka , svih onih starih igara koje su se igrale u mojoj (vjerojatno vrlo davnoj) mladosti
Toljagar je odsutan   Odgovori s citatom
Pohvalili Poruku: 2
Staro 19-03-12, 06:21   #9
crvena...

crvena... avatar

Pohvala 503
Početno Users Flag!

a śta je pajcek?

moja baka je volila igrat Tablića,naźalost ja ga nisam naučila

Staro 19-03-12, 12:31   #10
antonija

antonija avatar

Registriran: 30-12-11
Pohvala 72
Početno Users Flag!

Zahod i pajceka smo stalno igrali prije nego što smo naučili belu,i skok na skok.Yamb sam igrala jedno 3 mjeseca non-stop,sad ga vidjet ne mogu...
antonija je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 19-03-12, 16:34   #11
Toljagar

Toljagar avatar

Registriran: 03-09-10
Imghost:518
Pohvala 4,560
Početno Users Flag!

Prvotno napisano od crvena... Vidi poruku
a śta je pajcek?

moja baka je volila igrat Tablića,naźalost ja ga nisam naučila
pajcek je svinja a Pajcek je igra kartama di se karte poredaju u krug jednu staviš u sredinu i tražiš boju ko zadnji ima karte -pajcek
Toljagar je odsutan   Odgovori s citatom
Staro 17-05-12, 23:27   #12
Mery

Mery avatar

Registriran: 26-09-10
Imghost:298
Pohvala 1,831
Početno Users Flag!

ja još uvijek volim zaigrati nama svima znanu društvenu igru " Čovječe,ne ljuti se"

Click the image to open in full size.
Ta popularna društvena igra stara je više od sto godina i podrijetlom je iz Njemačke.Naime,"igru Čovječe,ne ljuti se" u zimskim mjesecima 1907./1098.
godine u Munchenu osmislio Josef Friedrich Schmidt i to za najmanje dva igrača. Maksimalan broj igrača ovisi o ploči na kojoj se igra,a najčešće je riječ o četiri ili šest igrača.
Mery je odsutan   Odgovori s citatom
Pohvalili poruku:
Odgovori

Oznake
društvene, igre

Alati teme